ساخت دستگاه خورشیدی خشک کن مواد غذایی توسط مربی مرکزآموزش فنی و حرفه ای شهرستان رامیان


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گلستان ، دستگاه  خورشیدی خشک کن مواد غذایی توسط مربی مرکز آموزش فنی و حرفه ای رامیان ساخته شد.


محمد تقی قره خانی مربی مرکز آموزش فنی و حرفه ای رامیان در خصوص هدف از طراحی و ساخت این دستگاه گفت:

با توجه به محدودیت منبع سوخت فسیلی و پیامدهای ناشی از به‌کارگیری آن‌ها ازلحاظ تخریب محیط‌زیست، استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر در دهه‌های اخیر گسترش زیادی یافته است لذا یکی از منابع لایزال انرژی، انرژی خورشیدی است و کشور ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود یکی از مناطق مستعد برای تبدیل و استفاده از انرژی خورشیدی است.

وی افزود: کاربرد خشک‌کن‌های خورشیدی در محل‌های تولید محصولات کشاورزی مانند مزارع و باغ‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های تولید و تبدیل بهینه محصولات کشاورزی می‌شود. کیفیت محصول، به‌خصوص در محصولاتی مانند سبزی‌های برگی (که با داشتن مواد معطر در برابر دمای بالای خشک‌کن‌های صنعتی فوق‌العاده حساس هستند) وقتی با خشک‌کن‌های خورشیدی خشک شود به‌طور قابل‌توجهی نسبت به روش‌های سنتی (پهن کردن محصول در برابر آفتاب و باد که در معرض گردوغبار و حیوانات و  پرندگان است) و روش صنعتی (که پرهزینه است) بالاتر خواهد بود.

 محمد قره خانی در خصوص نحوه کار این دستگاه تصریح کرد:

عملکرد خشک‌کن‌های خورشیدی بدین ترتیب است که مواد خشک شدنی به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم از انرژی حرارتی خورشید استفاده کرده و هوا نیز به‌طور طبیعی و یا اجباری جریان یافته و باعث خشک شدن محصول می‌گردد. در روش خشک کن غیر مستقیم  درجه حرارت قابل‌کنترل است و مواد غذایی به‌طور مستقیم با اشعه خورشید در تماس نیستند درنتیجه رنگ آن‌ها ثابت می‌ماند. این وسیله متناسب با نیاز روستاها در امر خشک‌کردن میوه و سبزیجات و همچنین در صنعت خشک‌کردن برنج و تولید سبزی خشک به‌وسیله انرژی خورشیدی طراحی‌شده است.

وی در خصوص مزایای استفاده از این سیستم گفت: استفاده از انرژی تجدید پذیر و پاک خورشیدی ،پایین بودن هزینه اولیه آن نسبت به نمونه ساخته‌شده صنعتی (سوخت فسیلی) ،نداشتن هزینه ثانویه (رایگان بودن انرژی خورشیدی) ،جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست ،حفظ و نگهداری ماده غذایی فاسدشدنی در برابر فساد و گندیدگی ،کاهش هزینه یا شکل بسته‌بندی، جابجایی و انبارداری و حمل‌ونقل ماده غذایی، جلوگیری از تغییر رنگ نسبت به خشک‌کردن در معرض آفتاب، عدم قرارگیری مواد غذایی در معرض گردوخاک و حشرات و پرنده‌ها  از جمله مزایای استفاده از این دستگاه می باشد.

قره خانی خصوص کاریرد های دیگر این دستگاه خاطر نشان کرد:  می توان  از این دستگاه  در فصل سرما به منظور گرمایش ساختمان استفاده کرد . استفاده از کلکتور دستگاه جهت گرم گلخانه و محیط کار در طول روز نیز از کاربردهای دیگر این دستگاه می باشد.

شایان ذکر است این دستگاه در هوایی با دمای 7 درجه سانتی گراد و رطوبت 62 در صد  آزمایش شد که در طی این تست ، نتیجه مطلوب حاصل شد و درجه  حرارت محفظه خشک کن به 56.6 درجه سانتی گراد و رطوبت آن به صفر رسید.

 

 

 


 
تعداد بازدید کل :‌1151
شنبه 3 آبان سال 1399
مصادف با 1442/03/07 هجری قمری
مصادف با 2020/10/24 میلادی

: مناسبت امروز
-